
Gemenskap, kunskap och insikt
Det är våra tre ledord och våra samtalsgrupper är vårt främsta verktyg för att förse våra medlemmar med detta. Tillsammans hjälper vi oss själva och varandra, genom att dela erfarenheter, tips, kunskap, insikter, acceptans. En samtalsgrupp i Balans är inte terapi, vi verkar som ett komplement till vården, vi hjälper och stöttar varandra och i grupperna råder sekretess. Våra digitala grupper är öppna för alla Balansmedlemmar i landet i mån av plats men första hand går platserna till medlemmar i Balans Stockholm
Samtalsgrupperna är för anhöriga och egenerfarna som lever med bipolär sjukdom, depression eller utmattningssyndrom. I våra grupper pratar vi om hur det är att leva med sin/ sin närståendes diagnos. Vi väljer gemensamt teman för varje tillfälle, t.ex. relationer, livsstil, psykiatrin, stöd, stigmatisering osv. Grupperna ses vid totalt 8 tillfällen varje eller varannan vecka.
Du kan anmäla dig till en grupp när som helst, vi hör av oss när vi har ett datum för nästa start och frågar om du vill behålla din plats. Om du tackar ja till en grupp så ber vi dig respektera åtagandet då vi har köer till våra grupper. Om du inte deltar vid första tillfället och inte har meddelat detta i god tid i förväg så förlorar du din plats.
Våra samtalsledare är egenerfarna, dvs. de lever själva med diagnos eller är anhöriga. Ledarna har genomgått vår interna utbildning "Balansmodellen" och Studieförbundet Vuxenskolans handledarutbildning samt själva deltagit i samtalsgrupp tidigare.
Anmälan
För att delta i en av våra samtalsgrupper måste du vara 18 år och medlem i Balans. Det kostar 150 kronor att delta och du anmäler dig via formulär som du hittar här: Anmäl dig till våra aktiviteter här!
Har du frågor så når du oss på info@balansstockholm.se eller telefon på tisdagar mellan kl. 13–14 på 0761 045 042
Våra grupper
- Samtalsgrupp med digitala träffar för egenerfarna som lever med bipolär sjukdom, depression eller utmattningssyndrom.
- Samtalsgrupp med fysiska träffar för egenerfarna som lever med bipolär sjukdom, depression eller utmattningssyndrom.
- Samtalsgrupp för föräldrar till barn med bipolär sjukdom, depression eller utmattningssyndrom.
- Samtalsgrupp för partners till person med bipolär sjukdom, depression eller utmattningssyndrom.
- Samtalsgrupp för dig som har ett syskon, en vän, en förälder eller barnbarn som lever med bipolär sjukdom, depression eller utmattningssyndrom.
Vill du leda en samtalsgrupp?
Om du är intresserad av att bli samtalsgruppsledare så hör av dig till oss. Är du bara nyfiken kan du få intervjua en av våra ledare för att känna på om det kan vara nåt för dig. Du kommer att få genomföra vår interna utbildning som heter ”Balansmodellen” samt Studieförbundet Vuxenskolans handledarutbildning. Samtalsgrupperna bedrivs tillsammans med Studieförbundet Vuxenskolan och de betalar ut en lön enligt överenskommelse med dem.
Våra samtalsgrupper är vår kärnverksamhet och det är viktigt för oss att löpande utbilda nya ledare så att vi alltid kan erbjuda grupper när de behövs.
Studieförbundet Vuxenskolan
Våra samtalsgrupper är studiecirklar som vi bedriver i samarbete med Studieförbundet Vuxenskolan. En studiecirkel är en grupp människor som med stöd av en gruppledare utforskar och lär sig tillsammans och av varandra, resultatet är det som kallas folkbildning. Demokrati och jämlikhet ska prägla klimatet i studiecirkeln. Om du vill läsa mer kan du göra det här: Studieförbundet Vuxenskolan

